FAQ

1. Jak działa Esperal – Disulfiram?

Zdecydowanie się na wszywkę alkoholową Esperal poprzez wszczepienie pod skórę leku zaburza przemianę alkoholu w wodę i dwutlenek węgla. Innymi słowy wszywka przerywa całościowy procesu metabolizmu alkoholu (trawienia) przez wątrobę, prowadząc do odkładania się toksycznych szkodliwych związków w organizmie. Dlatego tak istotne jest zachowanie całkowitej abstynencji po zabiegu zaszycia.

2. Jakie niepożądane objawy mogą pojawić się po spożyciu alkoholu u Pacjenta z wszywką?

Połączenie wszczepionego Disulfiramu i alkoholu powoduje m.in. nudności, duszności, męczące wymioty, bóle głowy i uderzenia gorąca. Dodatkowo Pacjent może cierpieć po spożyciu alkoholu na podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca lub oddechu, a także zaburzenia świadomości. Reakcje te pojawiają się już kilka minut po spożyciu napoju alkoholowego przez osobę zaszytą i mogą trwać godzinami.

Warto dodać, że reakcje po spożyciu alkoholu mogą pogorszyć ogólny stan zdrowia Pacjenta i pogłębić jego schorzenia, takie jak: niewydolność nerek i wątroby, choroby układu oddechowego lub układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę czy też padaczkę. Istnieją także przypadki, że Pacjent, który zdecydował się na picie alkoholu po implantacji wszywki, zmarł po spożyciu alkoholu. Dlatego przed zabiegiem zaszycia warto mieć ogromną motywację oraz wsparcie najbliższych w całkowitej abstynencji.

3. Czy przed zabiegiem trzeba być trzeźwym?

Osoba, która zdecydowała na zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal powinna zachować trzeźwość min. 48 godzin przed zastosowaniem leku.

4. Co to jest Esperal?

Esperal, obecnie znany jako Disulfiram, to tabletka do implantacji podskórnej. Po implantacji lek hamuje rozkład alkoholu przez wątrobę. Nawet po wypiciu niewielkich ilości alkoholu powoduje poważniejsze objawy zatrucia alkoholem – poprzez nagromadzenie się w organizmie substancji toksycznych – aldehydu octowego.

5. Czy po zabiegu implantacji wszywki alkoholowej Esperal można prowadzić samochód?

Tak, nie ma co do tego przeciwskazań. Lek implantowany podskórnie nie wpływa na zdolności motoryczne. Wszywka w żaden sposób nie osłabia refleksu i nie zaburza koncentracji.

6. Czy zabieg zaszycia jest bolesny?

Nie. Zabieg zaszycia odbywa się w tzw. znieczuleniu miejscowym (Pacjent przez cały okres implantacji wszywki jest świadomy), a po zabiegu nie ma potrzeby zażywania żadnych środków przeciwbólowych.

7. W jakim miejscu umieszczana jest wszywka alkoholowa Esperal?

Lek najczęściej wszywany jest podskórnie w okolicy pośladka lub też łopatki. W szczególnych indywidualnych przypadkach możliwa jest zmiana miejsca. Wszystko zależy od preferencji Pacjenta.

8. Czy wszywka Esperal będzie widoczna?

Nie. Wszywka znajduje się pod powięzią i jest niewidoczna dla skóry. Natomiast blizna po nacięciu jest praktycznie niewidoczna ze względu na zastosowany szew kosmetyczny.

9. Czy Esperal można przepić?

Alkohol nie spowoduje w żaden sposób dezaktywacji leku. Ponadto ilość spożytego alkoholu może być zagrażająca życiu, prowadząc do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

10. Czy lek można usunąć samodzielnie?

Nie. Specyficzne miejsce miejscowienia wszywki alkoholowej powoduje, że samodzielne jej usunięcie jest niemożliwe.

11. Jak długo działa wszywka alkoholowa Esperal?

Działanie wszywki szacuje się na okres od 8 miesięcy do nawet roku. Po tym czasie następuję całkowite wchłonięcie leku a zabieg można powtórzyć.