Jak alkohol wpływa na urodę?

Strona Główna / Blog /
Jak alkohol wpływa na urodę?
Jak alkohol wpływa na urodę

Opublikowano: 30 sierpnia 2021

Alkohol tradycyjnie gości na stołach przy suto zakrapianych imprezach i innych okazjach, takich jak święta, Sylwester lub spotkania rodzinne. Spożywany w nadmiarze prowadzi do szeregu dewastacji na różnych polach aktywności i zdrowia człowieka. Szczególnie warto przyjrzeć się tutaj kwestiom urody. Jeśli człowiek chce długo cieszyć się młodym wyglądem – lepiej zachować zdrowy umiar.

Co ciekawe, w niektórych warunkach produkty alkoholowe mogą być sprzymierzeńcem odpowiedniej pielęgnacji skóry. Jest on dodawany do różnych kosmetyków, pomaga uporać się z estetycznymi dolegliwościami. Należy jednak zaznaczyć, że w przyrodzie występują różnego rodzaju alkohole, w tym np. alkohole tłuszczowe, które pełnią rolę emolientów. Zmiękczają one naskórek i tworzą lekką warstwę ochronną na powierzchni – przykładowo – włosów. Tym samym stanowią przeciwieństwo alkoholi etylowych, które wysuszają skórę i mają silny wpływ starzeniowy.

Niewielka ilość alkoholu wpływa na urodę?

Uznaje się, że jedna lampka wytrawnego czerwonego wina, wypijana raz na jakiś czas nikomu nie zaszkodzi. Wszystko jest dla ludzi, jednak należy zachować zdrowy umiar i rozsądek. Przytoczone wyżej wino to skarbnica cennych antyoksydantów. Dzięki nim można pokonać wolne rodniki, które odpowiedzialne są za właśnie procesy starzeniowe skóry. Dodatkowo czerwone wino przyczynia się do powstawania rumieńców poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra takiej osoby doznaje efektu glow w naturalny sposób, przy czym sam ten efekt jest jednak krótkotrwały, dlatego niekoniecznie można brać go za pozytywny. Mimo swoich zalet, to pite w nadmiarze wino prędzej czy później wywrze negatywny wpływ na urodę, przyspieszy procesy starzenia, a nawet może osłabić paznokcie i włosy.

Alkoholowe problemy skórne

Będąc na imprezie lub innym spotkaniu, gdzie ludzie masowo spożywają alkohol warto zwrócić uwagę na ich zachowanie, jednak niekoniecznie w aspekcie zmian samego sposobu bycia, a pod kątem zdrowotnym. Osoba pijąca znacznie częściej korzysta z toalety, niż osoby niepijące lub pijące bardzo niewiele. Dzieje się tak, ponieważ organizm ludzki traktuje alkohol jak toksynę – próbuje ją zwalczyć, jednak niezbędna jest mu odpowiednio duża ilość wody. Efektem takich działań jest odwodnienie, w tym skóry, która staje się pozbawiona blasku, mniej elastyczna, a także bardziej sucha. Ze względu na brak odpowiedniego nawodnienia, bardzo często osoby pijące wyglądają na zmęczone, a sama tkanka skórna zwiększa swoją wrażliwość, przez co jest mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych, np. gwałtowne amplitudy temperatury lub mocny wiatr, może także w łatwiejszy sposób ulec urazom. Dodatkowo, próbując odwrócić ten stan, np. poprzez stosowanie kosmetyków nawilżających, skóra znacznie mniej absorbuje cenne składniki w nich zawarte. Tym samym, nie dość, że skóra traci zdolność do bronienia się przed zagrożeniami z zewnątrz, to jeszcze jest bardziej podatna na dolegliwości, np. trądzik różowaty. Podobne historie mogą dziać się z cerą naczynkową – ponieważ alkohol rozszerza naczynia włosowate zwiększa się ryzyko wystąpienia popularnych pajączków.

Jak zmniejszyć negatywne działanie alkoholu na skórę?

Napoje alkoholowe posiadają w składzie także inne substancje szkodliwe, np. cukier lub barwniki. Najmniej ich w sobie mają wódka, gin i tequilla. Tym samym najrzadziej powodują wypryski i podrażnienia skórne. Dlatego jeżeli już ktoś planuje spożywać alkohol warto wybrać ten najmniej szkodliwy, unikając tym samym różnych mieszanek.

Zaleca się także, aby każdy kieliszek lub lampkę alkoholu popijać szklanką wody. Tym samym zmniejsza się ryzyko odwodnienia organizmu.

Warto pamiętać także, aby alkohol nie był codziennością. Organizm potrzebuje dłuższego okresu czasu na oczyszczenie się z toksyn i resztek metabolitu alkoholu.

Nadmiar alkoholu – zmarszczki i bruzdy

Dobrze odżywiona, natłuszczona i nawilżona skóra znacznie dłużej zachowuje młody wygląd. Alkohol, jak jeden z czynników wzmagających procesy starzenia przyczynia się do powstawania zmarszczek ze względu właśnie na fakt, iż odwadnia on organizm, a co za tym idzie – także skórę. Dodatkowo powoduje, że w organizmie dochodzi do braków istotnych składników, jakie warunkują prawidłowe jego funkcjonowanie, w tym tkanki skórnej. Warto zwrócić uwagę na niedobory witaminy A i E, a także ogólny spadek jej elastyczności i jędrności. Alkohol zawiera także dużą ilość węglowodanów, które w nadmiarze także przyczyniają się do zmian w wyglądzie.

Alkohol a włosy i paznokcie

W aspekcie zdrowia i urody, alkohol szkodzi zarówno na skórę, włosy, paznokcie, ale i na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Skupiając się jednak na tematyce urodowej, główną przyczyną jaką należy wymienić jest niedobór cynku, witamin, biotyny, a także odwodnienie. Skutkiem są słabe, łamliwe i wypadające włosy, często rozwijające się. Podobnie dzieje się z paznokciami.

Podpuchnięte oczy

U osób uzależnionych od alkoholu typowym objawem są podpuchnięte oczy. Dzieje się tak, ponieważ nerki u takich osób są silnie obciążone działaniem alkoholu, pracują one wolniej, przez co powstają obrzęki wokół oczu, a skóra sinieje.

Alkohol nie tuczy?

Alkohol tuczy – i to bardzo. Oprócz dużej ilości cukru, spowalnia on spalanie tłuszczu, przez co tkanka tłuszczowa odkłada się w nadmiarze. Warto zwrócić także uwagę na szacunkową ilość kalorii w poszczególnych trunkach:

  • Kieliszek czystej wódki lub shot – 50 ml – 110 kacl,
  • Lampka wina – 120 ml – 80 – 100 kcal,
  • Gin z tonikiem – 170 kcal,
  • Jasne piwo – 500 ml – 230 kcal,
  • Pinacolada – 260 kcal.

Szkoła zmiany nawyków

Co roku obserwuje się rosnącą ilość osób uzależnionych lub nałogowo sięgających po alkohol. Jednym z powodów jest traktowanie alkoholu jak przyjemności i nagrody, przez co mózg zaczyna się go podświadomie domagać – jest to kwestia uczenia się. W takiej sytuacji lepiej zastąpić alkohol inną formą nagrody. Ważne, aby była ona zdrowa – należy zrezygnować z formy słodkiej, słonej lub tłustej (np. fast foodów lub słodyczy). Lepszym wyborem będzie zdrowy koktajl lub dobra jakościowo herbata. Psychologowie podają, że ludzki mózg uczy się nowej nagrody w czasie około 3 tygodni.

Jak sobie poradzić z alkoholizmem naturalnymi sposobami?

Osoba, której wydaje się, że alkoholizm to upijanie się do nieprzytomności jest w błędzie. Uzależnieniem alkoholowym nazywa się ogólny przymus sięgania po alkohol, niezależnie od jego dawki w celu poprawnego funkcjonowania. Tym samym już jedna lampka wina wypijana systematycznie każdego dnia może świadczyć o chorobie alkoholowej.

Aby wyjść z nałogu należy wykazywać się dużym samozaparciem i determinacją. Istnieją różne metody walki z alkoholem, przykładowo można zastosować zioła, które mają za zadanie obrzydzić napoje procentowe poprzez zmianę walorów smakowych. Warto zwrócić tutaj uwagę na np. kopytnika pospolitego, który jest dobrą alternatywą dla środków farmaceutycznych. Wykorzystywane są także kłącza i rośliny korzenne.

Należy jednak mieć na uwadze, że są to jedynie metody wspomagające, które stosowane samodzielnie nie są w stanie wyeliminować uzależnienia. Warto je stosować wspomagająco do innych form, jak psychoterapia, odtruwanie, wszywka alkoholowa, czy też spotkania w grupach Anonimowych Alkoholików.

»